جاذبه ها

یکی از پایه های اصلی شکل گیری گردشگری جاذبه ها هستند.جاذبه ها ممکن است پتانسیل های از قبل تعیین شده و خدادادی باشند و یا باستانی باشند که از دوران قبل به جا مانده و یا یک جاذبه جدید ایجاد کنیم.سه جاذبه  اصلی گردشگری شامل:1-فرهنگی 2-طبیعی 3-تاریخی  می شود.به مرور زمان جاذبه های دیگری هم به آنها اضافه  شده که همین موارد شامل زیر شاخه های بسیار زیادی می شود طبق نظر های داده شده برای اکو توریسم 8 شاخه ی اصلی داریم و می توان تا 800 زیر شاخه نیز معرفی نمود.از جمله شاخه های جدید که به تازگی باب شده ؛ژئوتوریسم، توریسم زمین شناسی، توریسم کوچ،توریسم روستا گردی،توریسم فضایی و... که بااتفاق هایی که در سطح جهان می افتد بعضی از نیاز ها پیش می آید و باعث می شود که این مسائل به طور جدی وارد بازار گردشگری شود .

جاذبه های تاریخی:

به کلیه ی جاذبه هایی که از لحاظ باستانی ، معماری و ساختار از گذشته های دور تا زمان حال باقیمانده است جاذبه های تاریخی می گویند. که ایران نیز از این لحاظ در جایگاه خوبی قرار دارد.در این رابطه می توان به جایگاه های خاصی مثل تپه های باستانی از قبیل :تپه زاغه ،تپه قبرستان ،تپه چقاسر ،تپه حسن لو،تپه سیلک و... اشاره کرد. که هر کدام ممکن است چند لایه ی تاریخی را در بر داشته باشد.علاوه برتپه ها،ساختمان ها نیز جزء این آثار باستانی هستند که ممکن است ؛ارگ،قلعه،کوشک،مسجد،کاخ،آب انبار ، حمام و... باشند.

(ارگ:ارگ و قلعه شبیه به هم هستند .معمولأارگ ها و قلعه ها یا برای سکونت ساخته می شوند یا برای جمع آوری سپاه که ممکن است به صورت کوهستانی باشند یا در دشت یا جنگل ساخته شده باشند.از قلعه های کوهستانی –جنگلی؛ قلعه ی رود خان است که به دوران ساسانی باز می گردد و در فومن رشت واقع است.از قلعه های کوهستانی می توان به قلعه ی کلیبر در آذربایجان یا قلعه ی الموت در طالقان اشاره کرد.ارگ ها معمولأ دردشت ها ساخته می شوند و قلعه ها اغلب کوهستانی هسند.مثل ارگ بم ،ارگ نجف آباد.که معمولأ توسط حصار یا دیوار یا باروی محصور می شده و برجک هایی برای نگهبانی و درب های بزرگ و محکمی که به طور جدی از آن نگهداری می شده و جایگاه هایی برای دیده بانی و سوراخهایی برای قرار دادن تفنگ و در گذشته کبوتر برای مطلع شدن از نزدیک شدن فرد یا گروهی به ارگ. ارگ ها بیشتر حالت نظامی داشته اند البته نه بطور انحصاری)

جاذبه های تاریخی که سالم نیستد مانند:سکه، لباس،مومیایی و... .

جاذبه های طبیعی:

از جمله جاذبه های طبیعی می توان به :آبشار ها ،غارها،کوه ها،کویرها،رود خانه ها،تالاب ها، پدنده ها، حیوانات، گیاهان و....

جاذبه های فرهنگی:

این جاذبه ها دو گروه دارد قدیمی و سازه های جدید مثل موزه ها ،گالری ها،کنسرت ها،کوچ،غذا ها، لباس،نحوه ی  تدفین و مراسمات(etick). 

گاهی اوقات ممکن است جاذبه ها ی فرهنگی و تاریخی طلفیق شوند و یا طبیعی با فرهنگی و... مانند:تور کوچ که زیر شاخه ی طبیعی است ولی از موارد  مرتبت فرهنگی نیز به شمار می آید.

 

 

   

جاذبه های تجاری:

جاذبه های گردشگری تجاری مثل نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ مانند:نمایشگاه بین المللی تهران ،نمایشگاه پل شهرستان در اصفهان و از مهمترین آنها در جهان می توان به هامبورگ،دبی، سنگاپور و.... اشاره کرد.

جاذبه های مصنوعی :

جاذبه های مصنوعی که ممکن است در قالب فرهنگی ،تاریخی یا تجاری باشد.

جاذبه های تفریحی:

مثل پارک های بیتمی لند که امروزه جایگاه خاصی دارند.

در گیرودار انواع جاذبه ها انواع گردشگر ی نیز پدید می آید:

1-توریسم تاریخی: به افرادی اطلاق میشود که برای بازدید از منازل وچشم اندازهای باستانی و تاریخی به مکانی غیر از مکان زندگی یا کار خود مراجعه می کنند.

2-توریسم طبیعت: شامل برخورداری  از مواهب طبیعی به هر شکل .

«تفاوت اکوتوریسم وتوریسم طبیعت:اکوتوریسم انحصاراً طبیعت گردی است اما در توریسم طبیعت ممکن است بخشی از سفر مربوط به طبیعت شود.»

3- توریسم ساحلی: این نوع توریسم را هم میتوان جزء توریسم تفریحی در نظر گرفت و هم در توریسم طبیعت،اما به دلیل این که درامد منحصر به فرد بالایی دارد یک مورد جداگانه  در نظر گرفته می شود . توریسم ساحلی شامل 1-See   2-sound  3- sun4- sex   که مورد 4 در گذشته بسیار کم بوده اما در چندسال اخیر سرمایه گذاری زیادی در این مورد انجام داده اند،از جمله سواحل برجسه ی دنیا می توان به:

کوپاکابانا در برزیل؛ الحمیرا در پرتقال،قناری دراسپانیا، آنتالیا در ترکیه،پوکت و پاتایا در تایلند،پالم بیچ در آمریکا،فورث فولک در انگلستان،موناکو در فرانسه، گریت بریدرریف در استرالیا، کیش در ایران؛سواحل ریچونه در ایتالیا که مخصوص بانوان است.

4- توریسم تفریحی :

عمده ی توریسم تفریحی مربوط به توریسم ساحلی است ولی منحصراً مربوط به ساحل نیست،ممکن است خیابان گردی هم باشد.

5- توریسم سلامت :

توریسم سلامت دارای سه جنبه است.الف)استفاده کنندگان ازآبگرم ها وچشمه های آبگرم که برخی از آنها برای رماتیسم ،برخی بیماری های لنفابی،برخی بیماری های گوارشی و...این مکان ها فقط شامل چشمه ها و آبگرم ها نمی شود بلکه گل درمانی یا لجن درمانی نیز وجود دارد.مثل باشگاه سلامت که در ارومیه کنار دریاچه ی ارومیه ساخته شده که شامل همه ی این موارد می شود.ب)استفاده گنندگان از نقاهتگاه های کوهستانی که خود دو بخش دارد: 1)     افرادی که برای  بیماری های اعصاب وروان به این مکان ها می روند.2)افرادی که برای بیماری های تنفسی به این مکان سفر می کنند. مانند:جواهر ده،زیارت،سردشت و...

ج)افرادی که برای اعمال پزشکی به کشور یا شهری سفر می کنند.ایران از جمله کشور های توریسم پزشکی است. به خاطر اعمال جراحی بینی،دندان پزشکی ،قلب،نخاع واعصاب و روان . در بین شهرهای ایران ،اصفهان ،تهران ،شیراز  ویزد از پر اهمیت های این گروه هستند.

6-توریسم تحقیقاتی و پژوهشی:   

ممکن است گروه خاصی برای تحقیقات و پژوهش به مکان خاصی سفر کنند.که این تحقیقات ممکن است در مورد پستانداران،پرندگان،حشرات،دوزیستان،سنگ ها یا منابع آبی و....باشد.از مهمترین آنها در حال حاضر پرنده نگری (از زیر شاخه ی اکوتوریسم نیز هست) یا حشره نگری که خود شامل  1-گرفتن حشرات 2-تصویر برداری از انها باشد.

7-توریسم فضایی:

در حال حاضر شاتل هایی ساخته شده که در عرض چند ساعت امکان سفر در بالای جو زمین را فراهم می کند.

8-روستا گردی (توریسم مزرعه):

به علت گسترش جامعه شهری و مکانیکی به وجود آمد افراد  برای فرار از محیط  مکانیکی به طبیعت و روستا روی آوردند.توریسم مزرعه در کشور هایی مثل:چین،سوئیس،مالزی واندونزی بیشتر رایج است.در روستا های ابیانه ،ماسوله و جندق این سیستم وجود دارد.

9- توریسم زمین شناسی :

افراد برای دیدن پدیده ها و عوارض زمین شناسی وارد یک منطقه می شوند. در ایران از این بابت پتانسیل های بالایی داریم به خاطر وجود معادن و اماکنی مثل قشم ، کرمان و نیشابور که بهترین معادن فیروزه را دارد .جزء این مورد هستند.«دره شهر = شهر سیمره ،این مکان زمین وسیعی است که تکیه سنگ های بزرگی در آن قرار دارد. ودر قسمتی از جزیره ی قشم نزدیک ترین شباهت به کره ی ماه وجود دارد.

10-توریسم فرهنگ:

توریسم فرهنگی ممکن است بازدید از موزه ها،بازدید از کارنابال ها یا جشن ها و.... را شامل شود.

در اصفهان مراسم قالی شویی در مشهد ارد هال،جشن گلاب گیری درنیاسر و قمصر و همچنین مثل برف چال در مازندران ،جشن انگور در ارومیه ،جشن گردو در کرج یا مراسم باراداک در جلفاو ....

11-توریسم ماجراجویانه:

بنا بر تعریف موجود:هرکس که از منزل پایش را در طبیعت گذارد کار ماجراجویانه انجام داده زیرا در طبیعت هر لحظه امکان دارد یک اتفاق رخ دهد.که در ایران موضوع جدیدی است که می توان به پرش از ارتفاع با طناب مخصوص ، صخره نوردی، یخ نوردی، دوچرخه سواری در برف،پرواز با کایت،شکار حیوانات و...

12-توریسم کوچ :

به دلیل این که در ایران 4 شاخه اصلی ایلات را داریم  این رشته بسیار قابل توجه است .

/ 5 نظر / 61 بازدید
سایت وان آنلاین

با سلام خدمت دوست خوبم مطالب خوبی رو وبلاگت گذاشتی ظاهرش هم خیلی خویه حتما بازهم وبلاگت رو بازدید می کنم فرصت کردی به سایت وان آنلاین هم سری بزن اگه دوست داشتی من رو هم لینک بده با ارزوی موفقیت برای شما

mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد یک طوری رفتار می‌کند که انگار انتخابات را خودش تنها برد . آقای احمدی‌نژاد باید بدانند به جای فوتبال بازی باید به حضور جلسهٔ هیأت دولت در قم می‌رفتند. آقای احمدی‌نژاد باید بداند که ما بسیجیها تنها گروهی بودیم و هستیم که تنبیه فتنگران را شخصا به دست گرفتیم حتی اگر عکسهای ما را با اسلحه همه جا پخش کردند. ما قوای امام زمانیم نه قوای آقای احمدی‌نژاد ما حکم خدا را اجرا می‌کنیم حالا هر کس رئیس جمهور باشه. درود بر ولایت فقیه. شرم بر افتخار و اعتبار طلبان.

مهدی ازحسن آباد قلعه بزی

باسلام دوست عزیز درقسمت شهرخان لنجان یاقلعه خان لنجان که همان قلعه بزی حال است که در روستای حسن آباد قلعه بزی واقع گشته وتنها آثارباقی مانده شهر خان لنجان است ودر قدیم باگسترش وهجوم جمعیت این شهر از کوه حسن آباد قلعه بزی تا آن طرف رودخانه زاینده رودادامه داشته یعنی خولنجان کنونی که درحال حاضر هیچ اثر تاریخی که به قدمت آن دوره برگردد در خولنجان موجود نیست واین شهر جمعیتی بیش از 40هزار نفررا درخودجامی داده ودرتاریخ 520هجری قمری بدست سلطان محمد غزنوی تخریب گردید وتنها آثار باقی مانده این شهر قلعه های خان لنجان یاقلعه بزی حال است که در روستای حسن آباد قلعه بزی واقع است ودیگر قلعه خشتی یا قلعه کهن حسن آباد قلعه بزی

نسیم

سلام خسته نباشید نمیدونم اینکارو میتونم ازتون بخوام یا نه اما تنها وبلاگی که پیدا کردم که فکر کنم بتونه کمکم کنه شمایی من یه نمونه از وووچر هتل میخوام لطفا لطفا زودی زودی کمکم کنید

نسیم

اسم وبلاگم زندگی یا زنده بودن مرسی