پزشکی در سفر

سافرت با نوزاد از خاطرات به یاد ماندنی برای والدین است . هنگام مسافرت برای اطمینان از سلامتی نوزاد ، رعایت نکات ایمنی ضروری است که مهمترین آنها عبارتنداز :
مسافرت بانوزاددراتومبیل :
اولین سفر نوزاد ، بردن او از بیمارستان به منزل است . برای ایمنی این سفر بسیاری از بیمارستان ها و زایشگاه ها یک صندلی نوزاد یا ساک مخصوص در اختیار والدین می گذارند . این صندلی ها یا ساک ها به اتومبیل وصل می شوند و نوزاد را طوری در آن می نشناند که روی او به طرف عقب اتومبیل قرار می گیرد و پشت نوزاد با زاویه 45 درجه به طرف جلو متمایل می باشد . این وضعیت طوری است که هنگام توقف ناگهانی اتومبیل یا تصادف ، بیشتر نیروهای  وارد به جلو به کمربند صندلی منتقل می شود . وضع متمایل نوزاد که به عقب ماشین نگاه می کند باعث می شود این نیروها بطور یکنواخت به پشت نوزاد ، استخوان ها و عضلات او توزیع شود . برای مسافرت نوزاد از ساک بچه نیز می توان استفاده کرد . ساک سبک تر ، ساده تر و ارزان تر است  و نوزاد را می توان در آن خواباند و در حال خواب جا به جا کرد . نوعی صندلی قابل تبدیل نیز وجود دارد که می توان آن را به طرف جلو چرخاند و برای سال های بعد که وزن کودک به بیش از 9 کیلوگرم می رسد مورد استفاده قرار داد.این نوع صندلی گران تر و سنگین تر از نوع عادی آن است . ولی وقتی نوزاد به سن 6 ماهگی می رسد نیازی به تعویض آن نیست . استفاده از صندلی مخصوص برای حفاظت نوزاد اهمیت زیادی دارد و هنگام مسافرت باید نوزاد را به خوبی در آن مستقر کرد . از بیرون آوردن نوزاد از صندلی یا نشاندن او روی دامن ، حتی برای مدت کوتاه باید خودداری شود . این امر برای نوزاد خطر زیادی در بر دارد و در بسیاری از کشورها ، نشاندن نوزاد در صندلی مخصوص و استفاده کردن از کمربند ایمنی اجباری است . مطمئن ترین جای اتومبیل برای نشاندن نوزاد ، قسمت وسط در صندلی عقب است . ولی وقتی مادر رانندگی می کند برای اینکه بتواند نوزاد را ببیند بهتر است اورا در صندلی جلو بنشاند . اگر رانندگی به عهده شخص دیگری است ، بهترین جای مادر و نوزاد در صندلی عقب اتومبیل است کودک را نباید هرگز ، حتی در حال گریه کردن از جای خود بیرون آورد . برای آرام کردن وی در این حالت می توانید به او شیر بدهید . این روش بهترین روش برای ساکت کردن نوزاد است . گریه نوزاد باعث ناراحتی راننده می شود . اگر مشغول رانندگی با نوزاد هستید و در اثر گریه کودک ناراحت می شوید ، بهتر است مدتی توقف کنید و پس از آرام کردن او به راه خود ادامه دهید . 
ساک های مخصوص حمل نوزاد
ساک های مخصوص حمل نوزاد ، مسافرت را برای نوزاد و والدین آسان می کند و با استفاده از این ساک ها می توانید نوزاد را بر پشت خود سوار کنید ، یا او را در بغل بگیرید . این روش ایمنی نوزاد را تامین می کند و از گم شدن او در جای شلوغ جلوگیری می نماید .

هواپیما
در مسافرت های هوایی از میهماندار بخواهید شما را در ردیف هایی بنشاند که فضای بیشتری دارد . در این مسافرت ها ، تغییر فشار هوا باعث آزردن گوش نوزاد می شود . برای رفع این اشکال ، بویژه هنگام فرود آمدن بهتر است به نوزاد شیر بدهید . اگر نوزاد در این حالت خواب است ، او را بیدار کنید . این تنها وقتی است که بیدار کردن نوزاد را توصیه می کنند .
بستن چمدان بچه برای مسافرت
اشیا و وسایل ضروری برای سفر نوزاد عبارتند از : پوشک اضافی – قطره آب نمک برای گرفتن بینی و اسپیراتور بینی – ساک بغلی یا پشتی برای حمل نوزاد – بالا پوش راحت و گشاد – لباس خواب – سنجاق اضافی برای پوشک – جوراب بلند – کلاه آفتابی برای مسافرت در هوای گرم و آفتابی – پماد اکسید روی – زیر پوش – لباس اضافی که نوع و تعداد آن بستگی به آب و هوا ی مقصد و مدت مسافرت دارد . معمولا مسافرت با نوزاد اگر تنفس او مرتب ، حال عمومی او مناسب ، و وزن او حدود 4 کیلوگرم و بیشتر باشد، مطمئن است . البته بهتر است در این مورد با پزشک مشورت کنید و درباره فرزندانتان از او راهنمایی بخواهید . اگر در آب و هوایی گرم یا معتدل زندگی می کنید و مقصدتان منطقه ای با هوای مشابه است ، این مسافرت برای نوزاد اشکالی ندارد ولی مسافرت از جای گرم به آب و هوایی سرد مشکل است و عادت کردن به هوای سرد برای نوزاد دشوار است . در این شرایط نوزاد به لباس گرم تر و مراقبت بیشتری نیاز دارد . نوزاد تغییردمای زیاد را تحمل نمی کند و برای تنفس راحت به هوای مرطوب نیاز دارد . در زمستان های سرد و در جایی که با سیستم حرارت مرکزی گرم می شود ، هوا خشک است و برای تنفس نوزاد مناسب نیست . در این مکان ها برای مرطوب کردن هوا و جلوگیری از گرفتگی بینی نوزاد ، باید از کتری بخار استفاده کرد .
نوزاد معمولا در طول سفر خسته می شود و به علت تغییر برنامه روزانه و شلوغی ، شروع به بهانه گیری می کند . مادر هنگام مسافرت مسئولیت زیادی یه عهده دارد و تا حدی نوزاد را فراموش می کند و این امر نیز در بهانه گیری نوزاد موثر است . برای جلوگیری از این مشکل باید از سفرهای طولانی و شرکت در میهمانی های شلوغ یا بازدید چند خانواده در یک روز خودداری کرد تا آسایش و رضایت نوزاد تامین شود . بطور کلی می توان گفت که مسافرت برای نوزاد جالب است و به آسانی به تغییر محیط عادت می کند و برای نوزاد ، خانه جایی است که مادر و افراد خانواده در آن حضور دارند .

/ 0 نظر / 22 بازدید