چشمه هفت رنگ مُجن

     

چشمه هفت رنگ مُجن از نوع چشمه های گوگردی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره های دامنه قله ۴۰۰۰ متری شاهوار واقع شده که این دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسیم می شود .چشمه هفت رنگ مُجن از نوع چشمه های گوگردی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره های دامنه قله ۴۰۰۰ متری شاهوار واقع شده که این دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسیم می شود . در یکی از این دره های آب سفید چشمه جاری است که آشامیدنی است و در دره دیگر چشمه های رنگی قرار دارد این چشمه های رنگی در جداره و کف رودخانه تابلوهای نقاشی زیبایی را خلق می کند که چشمان هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می نماید .
قبل از رسیدن به این چشمه های معدنی بوی خاصی در منطقه به مشام می رسد .
بوی گوگرد از یکی از این چشمه ها که از کانسارهای گوگردی عبور می کند از فاصله ای دور حس می شود . از آنجایی که بسیاری از مواد معدنی از خود گاز و بخار هایی ساطع می کنند می توان با آزمایشات نوع آنها را تشخیص داد و به کمک آنها مواد معدنی اصلی را شناسایی کرد .
در اطراف ، چشمه هایی در حال جوشش هستند که دارای مواد معدنی جیوه دار بوده و از آنها بخار جیوه بلند می شود که به آسانی قابل تشخیص است .
سرانجام آب این چشمه ها با رنگ های گوناگون در مسیر خود با هم ترکیب شده و تقریباً آب صابون مانندی را تشکیل می دهند و با آب سفید چشمه تلاقی یافته که هر چقدر از محل دورتر می شوند رنگ آنها به سفیدی گراییده تا جایی که جهت استفاده کشاورزی در منطقه گرآب (گرو) اثری از رنگ و بوی آن یافت نمی شود .
آب گوگردی این چشمه ها خاصیت دارویی دارد و در قدیم اهالی منطقه جهت بیماری های پوستی و استخوانی از آب این چشمه ها جهت درمان استفاده می کردند .
یکی از راههای توسعه گردشگری توجه به بخش آب درمانی است که در بیشتر کشورهای جهان دراین بخش سرمایه گذاری کلان صورت گرفته و بازدهی قابل توجه ای داشته است .
با توجه به اینکه این چشمه در موقعیت مناسبی بین استان های سمنان و گلستان واقع شده و در کنار یکی از مسیرهای صعود کوهنوردان به قله شاهوار است باید سرمایه گذاری جهت رفع مشکلاتی چون دسترسی جاده ، سرویس بهداشتی و امکانات رفاهی
با واگذاری زمین و طرح احداث استخر تفریحی ، استخر فیزیوتراپی، کانال عروقی، وان عروقی و مراکز استنشاق درمانی انفرادی و عمومی، گِل درمانی ، دوش درمانی ، سونای خشک ، پرتودرمانی، اشعه یووی ، مطب پزشک عمومی ، پزشک تخصصی پوست و پزشک ریوی ، مجتمع آب درمانی آقایان و بانوان و مجتمع ورزشی روباز چشمه مجن به عنوان یکی از بهترین چشمه های آب درمانی کشور و یک جاذبه درمانی - ورزشی به جایگاه واقعی خود نائل شود.

 


5

 

 

                                                 r

                                                     

                                                      

 

/ 0 نظر / 15 بازدید