مراسم پیر شالیار

تور ۵/٢ روزه عروسی  پیر شالیار

مسابقه عکاسی از رقص جادویی ومراسم دف زنی و کف زنی ٢٠٠ نفره

٠٩١٣٩١٨۵۴٩۴

اقامت در هتل

اتوبوس ولوو

پذیرایی گرم و سرد

بیمه و راهنما

اهداء یادگاری و.......

اورامان ( هه‌ورامان ) و پیر شالیار(شالیان)

در انتهای جاده آسفالته اورامان به جایی می رسی که پشت بام خانه ای، حیاط خانه ای دیگر است. این جا اورامان تخت است. روستایی با قدمت چند صد ساله، با فرهنگ و آدابی که یادگار دوران زرتشت است آیین اهوراستایی هنوز در حافظه تاریخی برخاسته از نیاکان مردم این منطقه، جای دارد و آن را پاس می دارند.
در اعتقاداتشان «چینوت» و «صراط» یکی است و از آذر گداخته دوزخ یاد می کنند. مردمان اورامان تخت، هر سال دو بار در نیمه بهار و نیمه زمستان عروسی «پیر شالیار» را جشن می گیرند، ذکر می گویند و خدا را یاد می کنندمراسمی به نام «پیرشالیار» در اورامان تخت(هورامان) کردستان و در کنار مرقد پیرشالیار که در سه روز انجام می­شود. در این مراسم از باغ پیرشالیار گردوهایی چیده شده و برای اهالی فرستاده می­شود. در نیمه بهار و نیمه زمستان، به یاد پیرشالیار، مغی که چهارصد سال پس از ظهور اسلام به تبلیغ دین زرتشت می پرداخته، تمامی اهالی روستا جمع می شوند، دور هم حلقه می زنند، تسبیح و کلاش _ کفش پیرشالیان _ و کتاب مغرقه الپیرشالیان را دست به دست می دهند و به دعا و نیایش می پردازند.
در هر مراسم عروسی پیرشالیان، حدود چهارصد نفر در حلقه نیایش می نشینند و حدود 200 نفر کف می زنند. از روستاهای اطراف هم همه برای تماشای این مراسم به اورامان تخت می آیند و فراز پشت بام ها به نظاره می نشینند.
در عروسی پیرشالیان آش مخصوص هم پخته می شود و به اهالی روستا داده می شود. مردم عقیده محکمی به پیرشالیان دارند و بیمارانشان را برای شفا گرفتن به این مراسم می آورند.
مراسم دعا و نیایش در مقبره پیرشالیان برگزار می شود. پس از دعا و نیایش مردم به داخل قبرستان می روند و با میله آهنی به سنگ بزرگی که در قبرستان است می زنند و تکه ای از آن را می شکنند و خرده های سنگ را بین مردم تقسیم می کنند. مردم معتقدند سنگ می روید و تا عروسی دیگر «پیرشالیان» جای سنگ کنده شده پر می شود.
«
عروسی پیرشالیان» در جمعه ای که به نیمه بهار و نیمه زمستان نزدیک تر باشد برگزار می شود تا همه بتوانند در آن شرکت کنند
 آغاز مراسم روز چهارشنبه است. بامداد روز نخست دامداران دام­های نذری خود را می­آورند و قربانی می­کنند، گوشت قربانی در بین مردم تقسیم می­شود و مقداری دیگر از گوشت­ها برای تهیه­ی غذای دسته جمعی، «آش جو» یا «هولوشینه تشی» به داخل خانه­ی پیر برده می­شود.

نیمروز روز دوم گروه­های دف زن­خود را آماده کرده و شروع به دف زنی می­کنند. نوجوانان، جوانان و پیران دست در دست هم زنجیره­ای بزرگ تشکیل داده و رقص دسته جمعی را آغاز می­کنند و با حرکتی نمادین همبستگی همیشگی خود را به نمایش می­گذارند. در هنگام رقص، افرادی نیز قصیده­هایی از بر می­خوانند و گروه بزرگ رقص هم لفظ «جلاله الله» را زمزمه می­کنند. در این سه روز مردم هورامان تخت تمام کارهای خود را تعطیل کرده و فقط وقتشان را در این جشن باستانی صرف می­کنند. درروز پایانی نیز مردم تا شب به رقص می­پردازند و ساعاتی از شب را نیز در خانه­ی پیرشالیار می­گذرانند، که به این شب، شب نشست یا «شه وونیشتی» گفته می­شود. در این شب سخنرانان به سخنرانی درمورد پیر شالیار و بحث­های مذهبی و عرفانی می­پردازند. بعد از آن سرودی یا قصیده­ای خوانده می­شود وپایان جلسه با دعا ختم می­شود.

پیرشالیار کیست ؟
پیرشالیار فرزند جاماسب، یکی از رهبران و مُغان آیین زردشت بوده که در اورامان می‌زیسته است، وی مردی دانا و آگاه با طبعی روان بود. در افسانه های مردم منطقه اورامانات پیری اسطوره ای به نام «پیر شالیار» هست که می گویند صاحب کرامات بوده است. از جمله این کرامات عجیبی که درباره او روایت می کنند ماجرای شفا یافتن «شاه بهار خاتون» دختر شاه بخارا است که «پیر شالیار» او را شفا می دهد. ماجرا از این قرار بوده است که «شاه بهار خاتون» کر و لال است و تمام طبیبان از مداوای او عاجز می مانند تا اینکه آوازه «پیر شالیار اورامی» به بخارا می رسد. پادشاه بخارا هم شرط کرده است که هر کسی دخترش را شفا دهد او را به عقد وی درمی آورد؛ بالاخره عموی پادشاه با عده ای از اطرافیان پادشاه به سمت اورامان به راه می افتند تا دختر را به نزد «پیر شالیار» ببرند. وقتی که نزدیک روستای «اورامان تخت» می رسند گوش های دختر به طوری آنی شنوا می گردند و وقتی هم به نزدیکی های خانه «پیر شالیار» می رسند صدای نعره دیوی توجه آنها را جلب می کند و سریع دیو از تنوره ای که هم اکنون اهالی به آن «تنوره دیوها» می گویند و نزدیک خانه «پیر شالیار» هست _ بر زمین می افتد و کشته می شود، در این اثنا زبان «شاه بهار خاتون» هم باز می شود و شروع به صحبت کردن می کند.
 ابن مغ کتابی را به نام «مارفه‌تو پیرشالیار» (‌معرفت پیرشهریار) به لجهه­ی کردی اورامی به نظم درآورده است مشتمل بر امثال و حکم و پند و اندرز با ذکر نکاتی چند از آداب و رسوم آیین باستانی و تاکید و توصیه در جهت حفظ و نگهداری آن. نسخه­ی این کتاب اکنون کمیاب است و فقط عبارات و ابیاتی از آن را برخی از مردم آن سامان از بر دارند و در مواردی به جای ضرب المثل به کار می­برند.
در این کتاب منظوم، بعد از هر دو بیت، بیتی تکرار شده است به این مضمون :
گوشت جه‌ واته‌ی پیرشالیار بوو هوشت جه کیاسته‌ی زانای سیمیار بوو
(به گفته پیرشهریار گوش بده، و برای درک نوشته‌ زردشت دانا و هوشیار باش)
چند بند دیگر از آن منظومه :
داران گیان‌داران، جه‌رگ و دل به‌رگه‌ن گایی پر به‌رگه‌ن گایی بی به‌رگه‌ن که ره‌گ جه ‌هیلین، هیلی جه که‌رگه‌ن رواس جه رواس ورگه‌ن جه ورگه‌ن
(
درختان جان دارند،‌ جگر و دلشان برگ است، گاهی پر برگ و گاهی بی­برگند. مرغ از تخم است، و تخم از مرغ، روباه از روباه است و گرگ از گرگ)
وه‌وری وه‌وارو، وه‌وره‌وه‌رینه وریسه ، بریو چوارسه رینه که‌رگی سیاوه هیلیش چه‌رمینه گوشلی مه مریو دوی درینه
(برفی می­باره که برف خوره است، و رسن که پاره شود چهار سر پیدا می‌کند، ماکیان سیاه، تخمش سفید است، ‌دیگچه که سوراخ شد، دو در پیدا می­کند)."

                                     
مردم مهربان و معتقد اورامان تخت که به لهجه اورامی که در گذشته زبان کتابت به شمار می آمده و لهجه رسمی بوده سخن می گویند در هر «عروسی پیرشالیان» میزبان گردشگران و فرهنگ دوستانی از سراسر ایران و خارج از ایران هستند، اما کتاب مغرقه الپیرشالیان و تسبیح و کلاش او به بیگانان داده نمی شود و تنها دست به دست مردم روستا که به آداب دین زرتشتی واردند می چرخد.

 

/ 5 نظر / 55 بازدید
شنبه

مطلبی را با عنوان آتشکده های تهران تهیه کرده ام ، خوشحال می شوم نظر جنابعالی و نقص های پیام را عنوان کنید. ارادتمند شنبه http://shahriar.blogspot.com

نیشابوری

سلام استاد خیلی ممنون از مطالب خوب این وبلاگ.باخوندن این مطلب سوالاتی برام ایجاد شد:منظور از چینوت چیست واینکه در حال حاضر چند درصد اهالی این روستا زرتشتی هستند؟جریان پیرشالیار چقدر صحت دارد واین داستان چگونه رواج پیدا کرده؟

Beat

Hi Dear Mr. Hoseini Just thanks alot to open new window to my eyes with all the info. u convey to me during The Local Guide course and also your beneficial website.[لبخند]

امید جون

سلام داداش من مدير انجمن مشهدي ها هستم اميدوارم که عزاداري هاتون مورد قبول حضرت حسين ابن علي (ع) قرار گرفته باشه. ميخواستم بهت پيشنهاد بدم بياي تو انجمن مشهدي ها که انجمن همشهري هاي خودت حساب ميشه فعاليت کني و مدير يکي از بخش هاي انجمن که دوست داري بشي با شرايط ويژه . اگه دوست داشتي با هم تماس بگير يا ايميل بده بهم ، يا هم بيا تو انجمن بگو . ايم شماره منه : 09155212235 اينم ايميل منه : mr.oam777@yahoo.com اينم آدرس انجمن : http://www.051iha.ir/Forum هرکي از دوستاتو ميشناسي بيار. تو انجمن بخش هاي متنوع زياد داريم که بهشون اشاره ميکنم : سرگرمي و فال و ... تورهاي مسافرتي داخلي و خارجي مسابقات گالري عکس ورزش فيلم و سريال موزيک اخبار آشپزي پيامک کتابخانه هنر هاي دستي حرم شناسي و مسائل مذهبي و مراسم مذهبي مشهد شناسي و شهرستانها (به زودي) پزشکي تکنولوژي ، کامپيوتر و اينترنت گوشي هاي موبايل بازي ها کنکور و دانشگاه و ... ايشالا به قدرت خدا بخشهاي ديگر هم اضافه ميشه به زودي من واقعا از حضور شما در انجمن خوشحال ميشم و منتظر جوابتون هستم ، حتما تشريف بياريد. يا حق.

مانی

نخستین نمایشگاه "شمیران، گوهری بر تارک تهران"، با هدف آشنایی با ظرفیت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی و جنبه‏های مختلف گردشگری در شمیران با شعار “گردشگری پایدار، مسولانه و دانش محور در شمیران”، به همت نواندیشان نوژن پژوه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می شود. 4 الی 7 آذر ماه 93، ساعت 9 الی 16، موزه فرهنگ و مردم (کاخ شمس) سعدآباد افتتاحیه: سه شنبه 4 آذر، ساعت 10 صبح آدرس: خیابان دربند، میدان دربند، کاخ سعدآباد، موزه فرهنگ و مردم تارنما: http://javangard.ir/ منتظر حضور ارزنده شما در این نمایشگاه هستیم.